Arjinin, yarı esansiyel aminoasitlerden biridir. Bir diğer adı ile L-Arginin olarak da bilinir. Süt ürünleri ve kırmızı et başta olmak üzere birçok gıdada doğal olarak bulunur. Vücutta doğal olarak üretilemeyen bu amino asiti beslenmemize entegre etmemiz çok önemlidir.

Özellikle büyüme hormonu salgılanmasında baş etken olan Arjinin, çocuklar ve bebeklerin daha yoğun olarak ihtiyaç duyduğu bir amino asit olduğu için bağışıklık ve savunma sistemi gelişiminde büyük önem taşır. Ayrıca yaraların iyileşmesinde ve hasarların onarımında hayati role sahiptir.Büyüme hormonun salgılanması sosyal ve psikolojik problemlerde etkilenebilmektedir. İyi uyku düzeni sağlıklı beslenme, günlük düzenli fiziksel aktivite ve spor bu hormonal salınıma olumlu yönde etki yapmaktadır.

Doğumdan sonraki ilk yıl büyümenin en hızlı olduğu dönemlerden biridir. 2-4 yaş arası
yavaşlama olur ama yine de önemli boy uzaması gerçekleşir. 4 yaştan sonra ergenliğe kadar olan
dönemde büyüme daha yavaş ve daha durgun olarak gerçekleşir. Büyüme için mevsimsel değişikliklerde önemlidir. Genelde çocuklar kış mevsiminde daha yavaş büyürler, yaz mevsimlerinde ise büyümeleri daha hızlı olur. Bu farkın yaz aylarındaki uykunun fazlalığı, güneş ışığındaki faydalanmanın fazlalığı, çocuğun okul stresinden uzak olması ve alenin ruhsal rahatlığıyla ilgisi olabilir. Büyüme için beslenmenin iyileştirilmesi eksik beslenmenin gerekirse gıda takviyeleriyle giderilmesi yaz- kış önemlidir. Beslenme listenize mutlaka Arjinin içeriği yüksek gıdaları eklemelisiniz.

Son zamanlarda büyüme hızının Arjinin içerikli vitamin şuruplarla (piyasada 250mg/5 ml de
sunulmaktadır) yani Argivit Focus veya Argivit Şurup gibi ürünlerle olumlu yönde etkilendiği bildirilmektedir. Tek başına bir etkenin önemli olmadığı ve multi-faktöriyel bir süreç olan büyüme ve gelişimin desteklenmesi gıda takviyeleriyle desteklenebilir. Fakat kaliteli ve dozajı önemli olan bu destek ürünlerinde dikkatli olunmasında fayda vardır. Ürün seçerken biyo-eşdeğerlilik aranmadığından genelde kendini kanıtlamış ürünleri seçmemizde fayda vardır. (Bkz: Argivit ailesi)

Yrd.Doç.Dr. Murat Doğan

Argivit Focus, Fosfotidilserin ile birlikte zengin vitamin (A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B11 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, H vitamini ve L-Arginin) ve mineral (Çinko, Selenyum, Manganez, Krom, Molibden ve İyot) kombinasyonu içeren bir gıda takviyesidir.

Her anne baba çocuğunun ileride bir bilim adamı veya iyi bir eğitim almış birey olmasını ister. Burada en önemli unsurlardan biri beslenmedir.

5 yaşın altındaki çocukların% 48-50’si beslenme yetersizliği göstererek dünyada yetersiz beslenme prevalansına sahiptir (UNICEF 2009). Daha yüksek kazançlar ve daha iyi gıda güvenliği, zamanla beslenmeyi iyileştirir, ancak yetersiz beslenme, gıda güvensizliği veya düşük gelir nedeniyle gerçekleşmez (World Bank 2006). Argivit Focus bu sorunu ortadan kaldırır.

Uygunsuz bebek besleme ve bakım uygulamaları da yetersiz beslenmeye katkıda bulunur ve davranışsal müdahaleler bebeklerin ve çocukların beslenme özelliklerini iyileştirir (1)

Mikrobesin yetersizliğinin en önemli sebebi hane halkının yanlış beslenme alışkanlığı ve kalitesiz besinlere ulaşımına bağlı olabilir. Black and Aboud (2011) tarafından tanımlanan “Duyarlı beslenme”, “çocuk ve bakıcı arasındaki karşılıklıdır ve üç adımlı bir süreçtir.”

Nedir bu üç madde?

-Çocuk, motor hareketleri, yüz ifadeleri veya seslendirme yoluyla istekleri bildirir;

-Bakıcı, sinyalleri tanır ve sinyal üzerinde istekli, gelişimsel açıdan uygun ve duygusal olarak destekleyici bir şekilde derhal yanıt verir ve

-Sinyallere öngörülebilir bir tepki yaşar.

Besin alımını arttırmada etkili olan duyarlı beslenme bileşenleri çocuğa gülümseyerek, göz temasıyla ve kelimeleri teşvik ederek olumlu tepki vermeyi içerir. Çocuğu yavaş ve sabırla iyi mizahla besleme; çocuğun yemeyi bırakmasını beklemek ve daha fazlasını sunmak; parmak gıdalar vererek çocuğun kendisini beslemesi ve çocuğu yemek saatinden önce dikkatli bir şekilde yanında tutması gerekir (Aboud ve diğerleri 2009, PAHO / WHO 2003). Yemek reddi ve düşük iştah sık görülen problemlerdir ve tamamlayıcı gıdaların nasıl besleneceğini öngören duyarlı beslenme iyileştirilmiş besin alımıyla ilişkilidir (Dearden 2009) (1)

İlk iki yaşta beslenmenin desteklenmesi ve ailelerin bilinçlendirilmesi çocuk gelişimine çok önemli katkılar sağlamaktadır.(2)

Sonuç olarak, çocuk gelişiminde beslenmenin yerini hiç bir şey alamaz. Bu sadece bireyler için değil toplum içinde önem arz etmektedir. Sağlıklı bireyler yetişmesinde bilinçli davranmak ve hekimlerin önerileri dikkate alınmalıdır.

 Yrd. Doç. Dr. Murat DOĞAN
 Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı

Referanslar:

 1. Imdad A, Yakoob MY, Bhutta ZA BMC Public Health. 2011 Apr 13; 11 Suppl 3():S25.[PubMed] [Ref list]
 2. Shahnaz Vazir,1 Patrice Engle,2 Nagalla Balakrishna,3 Paula L. Griffiths,Matern Child Nutr. 2013 Jan; 9(1): 99–117.

Preflat kapsül, probiyotik mikroorganizmalar içermektedir. Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Domuz kaynaklı ürünler geliştiren rakiplerden farklı olarak vegan bir üründür.

İçeriğinde Amilaz, Proteaz ve Lipaz gibi sindirim enzimleri bulunmaktadır.

Preflat Sindirime Nasıl Yardımcı Olur?

1 Adet kapsülde bulunan enzim gramajları üzerinden Preflat için bir değerlendirme yapalım:

-110 mg Amilaz;  Amilaz vücutta büyük çoğunluğu pankreas tarafından sentezlenen, bir kısmı ise ağızdaki tükürük bezlerinde oluşturulan bir sindirim enzimidir. Protein yapılı olan Amilaz enzimi, vücuda alınan ve sindirim gerektiren ögelerin ince bağırsakta sindirilmesini sağlar. Amilaz enzimi daha çok karbonhidratların sindiriminden sorumludur.

Bazı kan testleri sonucunda, kanda eksik amilaz veya fazla amilaz görülmesi durumu bir hastalık başlangıcı ile ilgili olabilir.

-60 mg Proteaz; Proteaz, proteinlerin parçalanmasından sorumlu enzim grubudur. Hücrede protein sentezi ve yıkımını, hücresel bileşenlerin ihtiyaç duyduğu iç dengeyi sağlar.

-20 mg Lipaz; Lipaz, yağların yapı taşlarına kadar ayrılmasına ve vücutta kullanılabilecek hale getirilmesinde sorumlu enzimdir. Yağları, trigliserid formundan yağ asitleri ve gliserol formuna dönüştürerek emilimini sağlar.

-Probiyotik mikroorganizmalar, vücudumuz için iyi bakteriler veya yararlı bakteriler olarak adlandırılırlar. Bağırsakların uzun yıllar sağlıklı kalması için önemli olan bakteri sınıfıdır.

Preflat kullanım önerisi olarak günde 3 kapsülün, yeterli miktarda su ile birlikte yemek öncesi veya sonrasında tüketilmesi şeklindedir. Ürünün Helal Sertifikası mevcuttur. Her bir kutu 30 Kapsül içerir.

Çoğu kişinin eklem ağrısı veya eklem iltihabı gibi sorunlar yaşadıktan sonra sık sık duyduğu Glikozamin takviyesi nedir?  Prosante Ultrart içeriğindeki başlıca maddelerden biri olan Glikozamin eklem iltihabı dışında, gündelik birçok problemi de hayatınızdan uzaklaştırarak daha kaliteli ve aktif zaman geçirebilmenize katkı sağlar.

-Güçlü bir anti- inflamatuar yani iltihap karşıtı bir bileşendir. Eklem, kemik ve kas ağrılarını azaltırken aynı zamanda anti aging ( yaşlanma karşıtı) özellikleri de bulunmaktadır. Vücutta oluşan ağrısız ve rahatlamış ortam sonucunda bağırsak sağlığında da büyük rol almaktadır.

-Eklemleri çevreleyen sinoviyal sıvının oluşmasında ve sentezlenmesinde, insan vücudundaki kıkırdak yapısının oluşumunda rol oynar.

-Rahat hareket etmeyi sağlar ve eklemler arasındaki sürtünmeye bağlı zorlanmaları en aza indirir.

-Mesane, bağırsak, midede oluşabilecek tahrişleri engeller.

– Kırık, çatlak veya yaralanma gibi travmalar sonrasında vücut için daha güçlü bir şekilde toparlanmaya zemin hazırlar.

Takviye olarak alındığı süre boyunca hiçbir yan etki göstermemiş olan Prosante Ultrart ve Glikozamin, yaşam standartlarını arttırmak adına uzun süre güvenle kullanılabilir. Yan etkinin aksine, uzun süreli düzenli kullanımlarda eklemlerdeki bozulma hızını yavaşlatır, yaşa bağlı eklem ağrılarındaki artış sendromlarını azaltır.  İhtiyaca göre, günde 800-1500 mg arasında alındığı sürece özellikle kalçalar ve dizlerde oluşabilecek hasarları engeller.

Glikozamin üzerine yapılmış olan GAIT ( Glikozamin ve Kondroitin Artrit Müdahale Denemesi) adlı 8 haftalık kapsamlı çalışma sonucunda yüksek eklem ağrısı çeken katılımcıların ağrılarında ciddi seviyede azalmalar meydana gelmiştir.

ARGİVİT NEDİR?

Minareller ve vitaminler ile zenginleştirilmiş olan Argivit Ailesi ürünleri nedir ve işlevleri nelerdir birlikte inceleyelim.

Çocuklarda iştah artırma, boy uzamasına destek, sağlıklı bir gelişim süreci yaşanması için geliştirilmiş ürünlerdir. İçeriğinde birçok farklı vitamin (A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B11 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, H vitamini ve L-arginin) ve mineral (Çinko, Selenyum, Manganez, Krom, Molibden, İyot ve Bakır) kombinasyonu içeren bir gıda takviyesidir.

ARGİVİT FOCUS VE ARGİVİT ŞURUP NEDİR?

Argivit Şurup nedir?  Zengin vitamin ve mineral kombinasyonu yelpazesiyle vücuttaki eksiklikleri tamamlarken, Argivit Focus bu kombinasyona ilaveten bünyesinde bulunan Fosfotidilserin ile zihinsel kapasiteyi arttırıcı bir destek sağlar. Beyin kortexinin %15lik bölümünü oluşturan bu lipit hafıza ve beyin işlevleri için elzemdir.

ARGİVİT TABLET

Bir diğer gıda takviyesi olan Argivit Ailesi elemanımız ise karşınıza tablet formla çıkmış bulunmakta. İçeriğindeki başlıca maddeler; L-Arginin, Kalsiyum, Ginko Biloba, Magnezyum, Vitamin C, Fosfotidilserin, Camellia Sinensis, Sarı Kantaron, Resveretrol, Vitamin B1 (Tiamin), Vitamin B2 (Riboflavin), Vitamin B3 (Niasin), Vitamin B5 (Pantotenik Asit), Vitamin B6 (Pridoksin), Metilkobalamin (Vitamin B12’nin aktif formu), Çinko, Vitamin E, Mangan, Bakır, Vitamin A, İyot, Folik Asit, Biotin, Selenyum(L-Seleometionin), Krom, Molibden, Vitamin D şeklindedir.

İçeriğindeki Camelia Sinensis ile kilo kontrolü sağlarken, Fosfotidilserin ve Metilkobalamin ile dikkat eksikliğinin giderilmesinde en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Çocuklarınız için güvenli destek alabileceğiniz bu ürünler hakkında detaylı bilgileri hekimlerinizden de öğrenebilirsiniz

Tetrazinc Çinko Desteği

Çinko nedir? Öncelikle Tetrazinc tarafından vücudunuz için sağlanan, hayati derecede önem taşıyan bu takviyenin yaşam kalitenizi nasıl yükselttiğini inceleyelim.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan Çinko elementi, insan vücudunda yüksek miktarlarda depolanamadığı için besinlerden yeterli miktarlarda alınması önemlidir.

Eksikliğinde neler olur?

Çinko eksikliği, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda ve bebeklerde boy kısalığı, yavaş gelişme sorunları, cinsiyet hormonlarının doğru çalışmaması gibi durumlara neden olur.

 • Beslenmede önemli bir rol oynar.
 • Beslenme veya takviyelerle yeterince çinko alınamıyorsa çinko eksikliği oluşabilir.
 • Çocuklarda çinko eksikliği, büyümeyi hızını engeller ve enfeksiyon riski doğurabilir.
 • Hamile veya emzirme dönemindeki kadınlar ekstra çinko ihtiyacı duyabilirler.

Tetrazinc Çinko desteği neler içerir?

Şimdi içeriğini inceleyebiliriz;

Tetrazinc B Kompleks Damla, çinko desteğinin prematüre bebeklerde büyüme ve gelişmedeki olumlu yönde etkileri göz  önüne alarak geliştirilmiştir. Gelişme üzerindeki etkileri ile birçok aile tarafından kullanılan üründe 0-2 yaş çocuklarda D vitamini ve B vitamini eksikliklerini önleme özelliği mevcuttur. A, C, D3, B1, B6, B12 vitaminlerini ve Çinko içerir. Tetrazinc damla alkol, gluten, aspartam veya paraben içermez.

Etken Madde 5 damla’da * BRD (%)
A Vitamini 240 ug RE 30
C vitamini 15 mg 18,75
D Vitamini 10 ug (400IU) 200
B12 vitamini 0,4 ug 16
B1 Vitamini 0,2 mg 18,18

* Beslenme Referans Değeri
Çinko (5 damlada) 1mg,Vitamin B6 (5 damlada) 110 µg

Kullanımı
Günde 1 defa 5 damla kullanılması önerilmektedir.

 

Okullar zorunlu tatil oldu ama virüsler tatil yapmaz! Betamega, sık enfeksiyon geçirenlerde koruyuculuk, enfeksiyon iyileşmesine katkı veya bağışıklığı düşük kişilerde enfeksiyon oluşumunu önleyici olarak tercih edilmektedirler.

Ülkemizde de vakaların görülmeye başlandığı Corona Virüs‘ e karşı çocuklarımızı korumak için neler yapıyoruz? El temizliği ve genel hijyene dikkat edilmesi en önemlisi, sağlıklı beslenme ve uyku düzenine de çok dikkat edilmelidir. Bunun yanında çocuğumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye de önem vermeliyiz.

Virüslere karşı çocuklarımızın bağışıklık sistemi için daha fazla önlem almamız gerektiği bir dönemdeyiz. Yeterince araştırma yapıp takviye ürünler kullanmanın avantaj sağlayacağı bu süreçte çocukları koruma altına almakta fayda var. Bizim önerdiğimiz takviyelerden biri ise Betamega, peki neler içerir ne işe yarar şeklinde merak ettiğiniz şeyler var ise yazının devamında ürünün içeriği de sizin ile paylaşacağız.

Betamega Şurup; C vitamini, Propolis, Selenyum, Karamürver Ekstratı, Beta Glukan ve Çinko’dan oluşan zengin içeriğiyle çocuklarınızın bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Bağışıklığı güçlenen bireylerin herhangi bir hastalık riskinde dahi normal bireylere göre çok daha güçlü savunma mekanizmalarına sahip olduğu gerçeğini düşünerek iç rahatlığı ile çocuğunuzun güvenliğini sağlayabilirsiniz. Uzmanların önerdiği bir destekleyici olan ürün için doktorunuza da danışabilirsiniz. Kullanım önerisi ortalama olarak günde 2 ölçek kadardır.

Çocuklarının her zaman yanında olan siz ailelerin en büyük destekçileri Hekim İlaç ailesi yanınızda.

Diyabet iyi tedavi edilmezse, körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi, inme ve alt ekstremite ampütasyonu gibi pek çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Cep telefonları, pek çok alanda bilgilendirme sağladığı için Dünya sağlık örgütü diyabet hastalığının iyi anlaşılması ve insülin dışı tedavinin önemli unsurları olan egzersiz, diyet gibi noktalarda hastanın iyi yönetimi ve komplikasyonları önlemede bilgilendirmeyi hedeflemektedir. Komplikasyonların önceden tanına bilmesi açısından basit ipuçları sağlayarak diyabetin önlenmesini desteklemeyi amaçlamıştır. Bunun için büyük telekomünikasyon şirketleriyle işbirliği hedeflenmektedir.

DSÖ, kadınların sağlıklı bir geleceği ve haklarını vurgulamak için tüm dünyadaki işbirlikçilerini giderek artırmaktadır. Kadınların yaklaşık% 8si (205 milyon kadın) diyabetle yaşıyor. Gebelikte yüksek kan şekeri, hem anne hem de çocuk için sağlık riski oluşturmakta ve gelecekte çocuğun diyabet riskini büyük ölçüde artırmaktadır. Düşük gelirli ülkelerde yüksek kan şekeri nedeniyle kadınların erken ölümü gerçekleşmektedir.

Yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar, çocuklarda zeka gelişimi üzerinde yalnızca anne – babadan gelen genetiğin etkili olmadığını göstermiştir. Anne – babaların tutum ve davranışları, çocukların beyin gelişimlerini etkilemektedir.

Nörologlar tarafından yapılan çalışmalar, yapay renklendirici içeren yiyeceklerin çocukların zekâ gelişimini 7 – 10 puan arasında düşürdüğünü belirlemiştir. Aşırı ve sağlıksız beslenme nedeni ile beslenme bozuklukları görülür. Bu nedenle çocukların beslenmesine çok dikkat edilmelidir.

Yapay Renklendiricilerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuklar tarafından sık sık tüketilen şekerlemelerde yüksek oranda katkı maddeleri ve yapay renklendiriciler kullanılmaktadır. İngiltere’de yapılan çalışmalar, Türkiye’deki bazı şekerlemelerde kurşun kadar zararlı olan bu maddelerin kullanıldığını göstermiştir.

Yiyecek ve şekerlemelerde bulunan bu zararlı maddeler, çocukların IQ seviyelerini yüksek oranda düşürmektedir. Normal benzinin içermiş olduğu kurşun oranının beyne verdiği zarar yakın bir rakam olması, bu durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Hangi Gıdalarda Yapay Renklendiriciler Bulunmaktadır?

Kansere ve alerjiye neden olabilen renklendirici gıda boyalarının, çocuklarda hiperaktivite sorununu da tetiklediği belirlenmiştir. Dikkat eksikliği oluşması durumunda, çocukların zekâ seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun bunu geliştiremezler.

Yapay renklendiriciler nedeni ile çocuklarda depresyon belirtileri görülür. Bu durum zekâ üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Bu gibi durumları yaşamamak için anne – babaların beslenme konusuna dikkat etmeleri gerekir. Yapay renklendirici bulunan gıdalardan bazıları şunlardır:

 • -Bisküvi
 • -Çikolata
 • -Meyveli yoğurt
 • -Sakız
 • -Lokum
 • -Puding
 • -Sakız
 • -Limonata
 • -Meyveli içecekler
 • -Jelibon
 • -Hazır tatlılar
 • -Meyve aromalı süt