Sıklıkla duyduğumuz Laktoz intoleransı kavramını açıklamadan önce laktoz nedir nasıl bir forma sahiptir üzerinden geçelim.

Laktoz, sütte bulunan iki molekül monosakkaritin birleşiminden oluşan disakkarit formunda bir şekerdir. Diğer adı ile süt şekeri olarak da bilinir. Bu şekerin sindirimini, bağırsaklar tarafından üretilip salgılanan laktaz enzimi sağlar. Bu enzimin eksikliği veya olması gerekenden az salgılandığı durumlarda laktoz intoleransı, yani laktoza karşı sindirim hassasiyeti başlar.

Uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalar sonucu, kişiler ne kadar farkında olmasa da sindirim problemlerinin çoğunun, hatta %75lik bir dilim gibi ciddi bir sayının laktoz intoleransı nedeni ile bu rahatsızlığı yaşadığı tespit edilmiştir.

5 yaşına kadar her birey, anne sütü alımı nedeniyle laktozu sindirme konusunda sorun yaşamaz. 5 yaşın altındaki kişilerde laktoz ile ilgili rahatsızlığın görülme olasılığı çok düşüktür. Fakat büyüme gelişme tamamlandıkça bu yeti kaybedilmektedir. Şişkinlik, ishal ve karın ağrıları olmakla birlikte bir çok şikayet ile baş gösterir. Yaşam kalitenizi azaltarak gün içerisinde huzursuz olmanıza neden olur.

İntolerans Türleri

Birincil Laktoz İntoleransı (Primer)

İkincil Laktoz İntoleransı (Sekonder)

Primer intolerans daha çok genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Sekonder intolerans ise Çölyak hastaları veya mide hastalıkları olan kişilerde, bağırsaklarda oluşan bazı deformasyonlar sonucunda gelişebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Sıklıkla görülen semptomlar ;

-İshal

-Gaz

-Şişkinlik

-Bulantı

-Karında kramplar

Tedavi Yöntemleri

En sık önerilen yöntemlerden biri probiyotik ve prebiyotik tedavisidir. Bunlar düzenli olarak vücuda alındıklarında sindirimi iyileştiren mikroorganizmalardır. Eğer siz de yemeklerden sonra kramp, şişkinlik, kabız, ishal gibi rahatsızlıklar yaşıyor iseniz probiyotik ve prebiyotik içeren takviyeler veya besinler kullanmanızda fayda var. Sizin için önerilerimiz;

-Tam tahıllar

-Yağlı Tohumlar

-Kefir

Ageflor Şase

Ageflor Kapsül

-Tarhana

-Doğal Yoğurt

-Probiyotikli Yoğurt

D vitamin faydaları nelerdir?

İçinde bulunduğumuz mevsimde de sık sık duyduğunuz, özellikle kemik ve diş sağlığı denince başı çeken vitamin D, en çok güneş aracılığıyla alınabilecek bir vitamindir. Bacaklar, kollar ve yüz bölgelerinin her gün minimum yirmi dakika güneş görmesi kemikleriniz için gereken günlük miktarı sağlamaya yetecektir.

30-50 yaş aralığı için günlük miktar yaklaşık 1000mg D vitamini iken 50 yaş üzeri bireylerde bu miktar 1200mga çıkar.

D vitamini eksikliğinde neler görülür?

İleri yaşlar için kemik erimesi yani osteoporoza yol açabilecek iken çocukları ise raşitizm gibi bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Beslenmeye D vitamini takviyeleri eklendiğinde, büyümedeki gecikmeler, kemik gelişimi ile ilgili sorunlar, kas güçsüzlükleri, motor becerilerdeki gecikmelerin hepsi için bir önlem alınmış olur. İleri yaşlar için ise eklemlerdeki ağrılar, basit hareketler sonucunda bile ortaya çıkabilen kırıklar, bel ağrılarının önüne geçmek için de vitamin  eksikliklerinin giderilmesi önemlidir.

D vitamin fazla alınırsa

Eksikliği zarar olduğu gibi fazlası da vücudumuz için zararlıdır. D vitamininin fazla alınması sonucu kanda kalsiyum birikmesi meydana gelir. Bunun sonucunda böbrek taşı oluşumu kaçınılmazdır.

Peki günlük vitamin D ihtiyacımızı yiyeceklerden karşılayabilir miyiz? D vitamini içeren yiyecekler besin değeri açısından yağ ihtivası yüksek olan yiyeceklerdir. Yani tamamını yiyeceklerden almaya çalıştığımızda kolesterol gibi bir sorun ile karşı karşıya kalabiliriz. Fosfor ile birlikte çalışıp kalsiyum emilimini vücudun gerekli yerlerine sağlayan bu vitamin için dozajı ayarlamak büyük önem taşır.

D vitamini içeren yiyecekler;

-Yumurta sarısı

-Karaciğer

-Tatlı patates

-Ayran, kefir, yoğurt

-Süt

-Maydanoz

-Tereyağı

-Ton balığı

-Yulaf

-Balık yağı 

100 gramında yaklaşık %10 vitamin D içeriği sayesinde yiyeceklerden alabileceğiniz d vitamini için yüksek verimli kaynaklardır.

Kemiklerdeki büyüme plağı adı verilen bölgenin kemik uzunluğunu arttırması sonucu çocuklarda boy uzaması eylemi gerçekleşmiş olur. Kemik uzunluğu arttıkça boyun uzaması da kaçınılmazdır.

Çocuğunuzun gelişimi belli dönemlerden geçecektir. Ve bu dönemlerde bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Hormonlardaki değişimler sonucu kemiğin boyuna uzama eylemine yardımcı olan büyüme plaklarında kapanmalar meydana gelebilir. Eğer büyüme plaklarında kapanma durumu söz konusu ise artık uzama aktivitesi durmuş demektir.

Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Ebeveynlerden gelen genetik özellikler doğrultusunda kişiden kişiye değişen rakamlar söz konusudur. Fakat ortalama bir değer vermek gerekirse 18-21 yaş aralığında uzama eylemi tamamıyla durur.

Boy uzunluğuna etki eden faktörler neler olabilir?

Başta da dediğimiz gibi genetik faktörler  listenin zirvesinde yer alır. Genetik faktörleri doğum ağırlığı, beslenme, gelmiş olunan etnik köken, yaşam stili ve egzersiz alışkanlığı takip eder. Kalıtsal olan özellikler dışında hayatınıza katabileceğiniz fiziksel aktiviteler, doğru beslenme alışkanlıkları, hareketli yaşam stili boy uzunluğunu ve uzama hızını direkt etkileyecektir.

Hangi Egzersizleri Yapmalıyız?

Aktif bir yaşamın size getirilerinden olan kemik sağlığı, boyuna uzama kapasitesi için çok sayıda seçenek mevcut. Hangi aktiviteye daha yatkın olduğunuzu bulduktan sonra bunu hayatınıza entegre etmeniz ve istikrarlı duruma getirmeniz çok önemlidir. Bu egzersizlerden bazıları;

-İp atlamak,

-Yüzmek,

-Basketbol oynamak

-Düzenli yürüyüşler,

-Esneme ve vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler,

-Voleybol vs. gibi sayısız spor dalı karşınıza çıkabilir. En keyif aldığınız alanı seçip onunla birlikte bu yola devam edebilirsiniz.

Çocuklarda boy uzaması detaylarını içeren makalemiz gibi diğer konularımız, Duyurular bölümünde yayınlanmaya devam edecektir.

Hekim İlaç Ailesi

Argivit Focus, Fosfotidilserin ile birlikte zengin vitamin (A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B11 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, H vitamini ve L-Arginin) ve mineral (Çinko, Selenyum, Manganez, Krom, Molibden ve İyot) kombinasyonu içeren bir gıda takviyesidir.

Her anne baba çocuğunun ileride bir bilim adamı veya iyi bir eğitim almış birey olmasını ister. Burada en önemli unsurlardan biri beslenmedir.

5 yaşın altındaki çocukların% 48-50’si beslenme yetersizliği göstererek dünyada yetersiz beslenme prevalansına sahiptir (UNICEF 2009). Daha yüksek kazançlar ve daha iyi gıda güvenliği, zamanla beslenmeyi iyileştirir, ancak yetersiz beslenme, gıda güvensizliği veya düşük gelir nedeniyle gerçekleşmez (World Bank 2006). Argivit Focus bu sorunu ortadan kaldırır.

Uygunsuz bebek besleme ve bakım uygulamaları da yetersiz beslenmeye katkıda bulunur ve davranışsal müdahaleler bebeklerin ve çocukların beslenme özelliklerini iyileştirir (1)

Mikrobesin yetersizliğinin en önemli sebebi hane halkının yanlış beslenme alışkanlığı ve kalitesiz besinlere ulaşımına bağlı olabilir. Black and Aboud (2011) tarafından tanımlanan “Duyarlı beslenme”, “çocuk ve bakıcı arasındaki karşılıklıdır ve üç adımlı bir süreçtir.”

Nedir bu üç madde?

-Çocuk, motor hareketleri, yüz ifadeleri veya seslendirme yoluyla istekleri bildirir;

-Bakıcı, sinyalleri tanır ve sinyal üzerinde istekli, gelişimsel açıdan uygun ve duygusal olarak destekleyici bir şekilde derhal yanıt verir ve

-Sinyallere öngörülebilir bir tepki yaşar.

Besin alımını arttırmada etkili olan duyarlı beslenme bileşenleri çocuğa gülümseyerek, göz temasıyla ve kelimeleri teşvik ederek olumlu tepki vermeyi içerir. Çocuğu yavaş ve sabırla iyi mizahla besleme; çocuğun yemeyi bırakmasını beklemek ve daha fazlasını sunmak; parmak gıdalar vererek çocuğun kendisini beslemesi ve çocuğu yemek saatinden önce dikkatli bir şekilde yanında tutması gerekir (Aboud ve diğerleri 2009, PAHO / WHO 2003). Yemek reddi ve düşük iştah sık görülen problemlerdir ve tamamlayıcı gıdaların nasıl besleneceğini öngören duyarlı beslenme iyileştirilmiş besin alımıyla ilişkilidir (Dearden 2009) (1)

İlk iki yaşta beslenmenin desteklenmesi ve ailelerin bilinçlendirilmesi çocuk gelişimine çok önemli katkılar sağlamaktadır.(2)

Sonuç olarak, çocuk gelişiminde beslenmenin yerini hiç bir şey alamaz. Bu sadece bireyler için değil toplum içinde önem arz etmektedir. Sağlıklı bireyler yetişmesinde bilinçli davranmak ve hekimlerin önerileri dikkate alınmalıdır.

 Yrd. Doç. Dr. Murat DOĞAN
 Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı

Referanslar:

 1. Imdad A, Yakoob MY, Bhutta ZA BMC Public Health. 2011 Apr 13; 11 Suppl 3():S25.[PubMed] [Ref list]
 2. Shahnaz Vazir,1 Patrice Engle,2 Nagalla Balakrishna,3 Paula L. Griffiths,Matern Child Nutr. 2013 Jan; 9(1): 99–117.

Preflat kapsül, probiyotik mikroorganizmalar içermektedir. Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Domuz kaynaklı ürünler geliştiren rakiplerden farklı olarak vegan bir üründür.

İçeriğinde Amilaz, Proteaz ve Lipaz gibi sindirim enzimleri bulunmaktadır.

Preflat Sindirime Nasıl Yardımcı Olur?

1 Adet kapsülde bulunan enzim gramajları üzerinden Preflat için bir değerlendirme yapalım:

-110 mg Amilaz;  Amilaz vücutta büyük çoğunluğu pankreas tarafından sentezlenen, bir kısmı ise ağızdaki tükürük bezlerinde oluşturulan bir sindirim enzimidir. Protein yapılı olan Amilaz enzimi, vücuda alınan ve sindirim gerektiren ögelerin ince bağırsakta sindirilmesini sağlar. Amilaz enzimi daha çok karbonhidratların sindiriminden sorumludur.

Bazı kan testleri sonucunda, kanda eksik amilaz veya fazla amilaz görülmesi durumu bir hastalık başlangıcı ile ilgili olabilir.

-60 mg Proteaz; Proteaz, proteinlerin parçalanmasından sorumlu enzim grubudur. Hücrede protein sentezi ve yıkımını, hücresel bileşenlerin ihtiyaç duyduğu iç dengeyi sağlar.

-20 mg Lipaz; Lipaz, yağların yapı taşlarına kadar ayrılmasına ve vücutta kullanılabilecek hale getirilmesinde sorumlu enzimdir. Yağları, trigliserid formundan yağ asitleri ve gliserol formuna dönüştürerek emilimini sağlar.

-Probiyotik mikroorganizmalar, vücudumuz için iyi bakteriler veya yararlı bakteriler olarak adlandırılırlar. Bağırsakların uzun yıllar sağlıklı kalması için önemli olan bakteri sınıfıdır.

Preflat kullanım önerisi olarak günde 3 kapsülün, yeterli miktarda su ile birlikte yemek öncesi veya sonrasında tüketilmesi şeklindedir. Ürünün Helal Sertifikası mevcuttur. Her bir kutu 30 Kapsül içerir.

Çoğu kişinin eklem ağrısı veya eklem iltihabı gibi sorunlar yaşadıktan sonra sık sık duyduğu Glikozamin takviyesi nedir?  Prosante Ultrart içeriğindeki başlıca maddelerden biri olan Glikozamin eklem iltihabı dışında, gündelik birçok problemi de hayatınızdan uzaklaştırarak daha kaliteli ve aktif zaman geçirebilmenize katkı sağlar.

-Güçlü bir anti- inflamatuar yani iltihap karşıtı bir bileşendir. Eklem, kemik ve kas ağrılarını azaltırken aynı zamanda anti aging ( yaşlanma karşıtı) özellikleri de bulunmaktadır. Vücutta oluşan ağrısız ve rahatlamış ortam sonucunda bağırsak sağlığında da büyük rol almaktadır.

-Eklemleri çevreleyen sinoviyal sıvının oluşmasında ve sentezlenmesinde, insan vücudundaki kıkırdak yapısının oluşumunda rol oynar.

-Rahat hareket etmeyi sağlar ve eklemler arasındaki sürtünmeye bağlı zorlanmaları en aza indirir.

-Mesane, bağırsak, midede oluşabilecek tahrişleri engeller.

– Kırık, çatlak veya yaralanma gibi travmalar sonrasında vücut için daha güçlü bir şekilde toparlanmaya zemin hazırlar.

Takviye olarak alındığı süre boyunca hiçbir yan etki göstermemiş olan Prosante Ultrart ve Glikozamin, yaşam standartlarını arttırmak adına uzun süre güvenle kullanılabilir. Yan etkinin aksine, uzun süreli düzenli kullanımlarda eklemlerdeki bozulma hızını yavaşlatır, yaşa bağlı eklem ağrılarındaki artış sendromlarını azaltır.  İhtiyaca göre, günde 800-1500 mg arasında alındığı sürece özellikle kalçalar ve dizlerde oluşabilecek hasarları engeller.

Glikozamin üzerine yapılmış olan GAIT ( Glikozamin ve Kondroitin Artrit Müdahale Denemesi) adlı 8 haftalık kapsamlı çalışma sonucunda yüksek eklem ağrısı çeken katılımcıların ağrılarında ciddi seviyede azalmalar meydana gelmiştir.

ARGİVİT NEDİR?

Minareller ve vitaminler ile zenginleştirilmiş olan Argivit Ailesi ürünleri nedir ve işlevleri nelerdir birlikte inceleyelim.

Çocuklarda iştah artırma, boy uzamasına destek, sağlıklı bir gelişim süreci yaşanması için geliştirilmiş ürünlerdir. İçeriğinde birçok farklı vitamin (A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B11 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, H vitamini ve L-arginin) ve mineral (Çinko, Selenyum, Manganez, Krom, Molibden, İyot ve Bakır) kombinasyonu içeren bir gıda takviyesidir.

ARGİVİT FOCUS VE ARGİVİT ŞURUP NEDİR?

Argivit Şurup nedir?  Zengin vitamin ve mineral kombinasyonu yelpazesiyle vücuttaki eksiklikleri tamamlarken, Argivit Focus bu kombinasyona ilaveten bünyesinde bulunan Fosfotidilserin ile zihinsel kapasiteyi arttırıcı bir destek sağlar. Beyin kortexinin %15lik bölümünü oluşturan bu lipit hafıza ve beyin işlevleri için elzemdir.

ARGİVİT TABLET

Bir diğer gıda takviyesi olan Argivit Ailesi elemanımız ise karşınıza tablet formla çıkmış bulunmakta. İçeriğindeki başlıca maddeler; L-Arginin, Kalsiyum, Ginko Biloba, Magnezyum, Vitamin C, Fosfotidilserin, Camellia Sinensis, Sarı Kantaron, Resveretrol, Vitamin B1 (Tiamin), Vitamin B2 (Riboflavin), Vitamin B3 (Niasin), Vitamin B5 (Pantotenik Asit), Vitamin B6 (Pridoksin), Metilkobalamin (Vitamin B12’nin aktif formu), Çinko, Vitamin E, Mangan, Bakır, Vitamin A, İyot, Folik Asit, Biotin, Selenyum(L-Seleometionin), Krom, Molibden, Vitamin D şeklindedir.

İçeriğindeki Camelia Sinensis ile kilo kontrolü sağlarken, Fosfotidilserin ve Metilkobalamin ile dikkat eksikliğinin giderilmesinde en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Çocuklarınız için güvenli destek alabileceğiniz bu ürünler hakkında detaylı bilgileri hekimlerinizden de öğrenebilirsiniz

Tetrazinc Çinko Desteği

Çinko nedir? Öncelikle Tetrazinc tarafından vücudunuz için sağlanan, hayati derecede önem taşıyan bu takviyenin yaşam kalitenizi nasıl yükselttiğini inceleyelim.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan Çinko elementi, insan vücudunda yüksek miktarlarda depolanamadığı için besinlerden yeterli miktarlarda alınması önemlidir.

Eksikliğinde neler olur?

Çinko eksikliği, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda ve bebeklerde boy kısalığı, yavaş gelişme sorunları, cinsiyet hormonlarının doğru çalışmaması gibi durumlara neden olur.

 • Beslenmede önemli bir rol oynar.
 • Beslenme veya takviyelerle yeterince çinko alınamıyorsa çinko eksikliği oluşabilir.
 • Çocuklarda çinko eksikliği, büyümeyi hızını engeller ve enfeksiyon riski doğurabilir.
 • Hamile veya emzirme dönemindeki kadınlar ekstra çinko ihtiyacı duyabilirler.

Tetrazinc Çinko desteği neler içerir?

Şimdi içeriğini inceleyebiliriz;

Tetrazinc B Kompleks Damla, çinko desteğinin prematüre bebeklerde büyüme ve gelişmedeki olumlu yönde etkileri göz  önüne alarak geliştirilmiştir. Gelişme üzerindeki etkileri ile birçok aile tarafından kullanılan üründe 0-2 yaş çocuklarda D vitamini ve B vitamini eksikliklerini önleme özelliği mevcuttur. A, C, D3, B1, B6, B12 vitaminlerini ve Çinko içerir. Tetrazinc damla alkol, gluten, aspartam veya paraben içermez.

Etken Madde 5 damla’da * BRD (%)
A Vitamini 240 ug RE 30
C vitamini 15 mg 18,75
D Vitamini 10 ug (400IU) 200
B12 vitamini 0,4 ug 16
B1 Vitamini 0,2 mg 18,18

* Beslenme Referans Değeri
Çinko (5 damlada) 1mg,Vitamin B6 (5 damlada) 110 µg

Kullanımı
Günde 1 defa 5 damla kullanılması önerilmektedir.

 

Diyabet iyi tedavi edilmezse, körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi, inme ve alt ekstremite ampütasyonu gibi pek çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Cep telefonları, pek çok alanda bilgilendirme sağladığı için Dünya sağlık örgütü diyabet hastalığının iyi anlaşılması ve insülin dışı tedavinin önemli unsurları olan egzersiz, diyet gibi noktalarda hastanın iyi yönetimi ve komplikasyonları önlemede bilgilendirmeyi hedeflemektedir. Komplikasyonların önceden tanına bilmesi açısından basit ipuçları sağlayarak diyabetin önlenmesini desteklemeyi amaçlamıştır. Bunun için büyük telekomünikasyon şirketleriyle işbirliği hedeflenmektedir.

DSÖ, kadınların sağlıklı bir geleceği ve haklarını vurgulamak için tüm dünyadaki işbirlikçilerini giderek artırmaktadır. Kadınların yaklaşık% 8si (205 milyon kadın) diyabetle yaşıyor. Gebelikte yüksek kan şekeri, hem anne hem de çocuk için sağlık riski oluşturmakta ve gelecekte çocuğun diyabet riskini büyük ölçüde artırmaktadır. Düşük gelirli ülkelerde yüksek kan şekeri nedeniyle kadınların erken ölümü gerçekleşmektedir.

Yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar, çocuklarda zeka gelişimi üzerinde yalnızca anne – babadan gelen genetiğin etkili olmadığını göstermiştir. Anne – babaların tutum ve davranışları, çocukların beyin gelişimlerini etkilemektedir.

Nörologlar tarafından yapılan çalışmalar, yapay renklendirici içeren yiyeceklerin çocukların zekâ gelişimini 7 – 10 puan arasında düşürdüğünü belirlemiştir. Aşırı ve sağlıksız beslenme nedeni ile beslenme bozuklukları görülür. Bu nedenle çocukların beslenmesine çok dikkat edilmelidir.

Yapay Renklendiricilerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuklar tarafından sık sık tüketilen şekerlemelerde yüksek oranda katkı maddeleri ve yapay renklendiriciler kullanılmaktadır. İngiltere’de yapılan çalışmalar, Türkiye’deki bazı şekerlemelerde kurşun kadar zararlı olan bu maddelerin kullanıldığını göstermiştir.

Yiyecek ve şekerlemelerde bulunan bu zararlı maddeler, çocukların IQ seviyelerini yüksek oranda düşürmektedir. Normal benzinin içermiş olduğu kurşun oranının beyne verdiği zarar yakın bir rakam olması, bu durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Hangi Gıdalarda Yapay Renklendiriciler Bulunmaktadır?

Kansere ve alerjiye neden olabilen renklendirici gıda boyalarının, çocuklarda hiperaktivite sorununu da tetiklediği belirlenmiştir. Dikkat eksikliği oluşması durumunda, çocukların zekâ seviyesi ne kadar yüksek olursa olsun bunu geliştiremezler.

Yapay renklendiriciler nedeni ile çocuklarda depresyon belirtileri görülür. Bu durum zekâ üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Bu gibi durumları yaşamamak için anne – babaların beslenme konusuna dikkat etmeleri gerekir. Yapay renklendirici bulunan gıdalardan bazıları şunlardır:

 • -Bisküvi
 • -Çikolata
 • -Meyveli yoğurt
 • -Sakız
 • -Lokum
 • -Puding
 • -Sakız
 • -Limonata
 • -Meyveli içecekler
 • -Jelibon
 • -Hazır tatlılar
 • -Meyve aromalı süt