Arjinin

Arjinin, yarı esansiyel aminoasitlerden biridir. Bir diğer adı ile L-Arginin olarak da bilinir. Süt ürünleri ve kırmızı et başta olmak üzere birçok gıdada doğal olarak bulunur. Vücutta doğal olarak üretilemeyen bu amino asiti beslenmemize entegre etmemiz çok önemlidir.

Özellikle büyüme hormonu salgılanmasında baş etken olan Arjinin, çocuklar ve bebeklerin daha yoğun olarak ihtiyaç duyduğu bir amino asit olduğu için bağışıklık ve savunma sistemi gelişiminde büyük önem taşır. Ayrıca yaraların iyileşmesinde ve hasarların onarımında hayati role sahiptir.Büyüme hormonun salgılanması sosyal ve psikolojik problemlerde etkilenebilmektedir. İyi uyku düzeni sağlıklı beslenme, günlük düzenli fiziksel aktivite ve spor bu hormonal salınıma olumlu yönde etki yapmaktadır.

Doğumdan sonraki ilk yıl büyümenin en hızlı olduğu dönemlerden biridir. 2-4 yaş arası
yavaşlama olur ama yine de önemli boy uzaması gerçekleşir. 4 yaştan sonra ergenliğe kadar olan
dönemde büyüme daha yavaş ve daha durgun olarak gerçekleşir. Büyüme için mevsimsel değişikliklerde önemlidir. Genelde çocuklar kış mevsiminde daha yavaş büyürler, yaz mevsimlerinde ise büyümeleri daha hızlı olur. Bu farkın yaz aylarındaki uykunun fazlalığı, güneş ışığındaki faydalanmanın fazlalığı, çocuğun okul stresinden uzak olması ve alenin ruhsal rahatlığıyla ilgisi olabilir. Büyüme için beslenmenin iyileştirilmesi eksik beslenmenin gerekirse gıda takviyeleriyle giderilmesi yaz- kış önemlidir. Beslenme listenize mutlaka Arjinin içeriği yüksek gıdaları eklemelisiniz.

Son zamanlarda büyüme hızının Arjinin içerikli vitamin şuruplarla (piyasada 250mg/5 ml de
sunulmaktadır) yani Argivit Focus veya Argivit Şurup gibi ürünlerle olumlu yönde etkilendiği bildirilmektedir. Tek başına bir etkenin önemli olmadığı ve multi-faktöriyel bir süreç olan büyüme ve gelişimin desteklenmesi gıda takviyeleriyle desteklenebilir. Fakat kaliteli ve dozajı önemli olan bu destek ürünlerinde dikkatli olunmasında fayda vardır. Ürün seçerken biyo-eşdeğerlilik aranmadığından genelde kendini kanıtlamış ürünleri seçmemizde fayda vardır. (Bkz: Argivit ailesi)

Yrd.Doç.Dr. Murat Doğan

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir