Vitamin D

D vitamin faydaları nelerdir?

İçinde bulunduğumuz mevsimde de sık sık duyduğunuz, özellikle kemik ve diş sağlığı denince başı çeken vitamin D, en çok güneş aracılığıyla alınabilecek bir vitamindir. Bacaklar, kollar ve yüz bölgelerinin her gün minimum yirmi dakika güneş görmesi kemikleriniz için gereken günlük miktarı sağlamaya yetecektir.

30-50 yaş aralığı için günlük miktar yaklaşık 1000mg D vitamini iken 50 yaş üzeri bireylerde bu miktar 1200mga çıkar.

D vitamini eksikliğinde neler görülür?

İleri yaşlar için kemik erimesi yani osteoporoza yol açabilecek iken çocukları ise raşitizm gibi bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Beslenmeye D vitamini takviyeleri eklendiğinde, büyümedeki gecikmeler, kemik gelişimi ile ilgili sorunlar, kas güçsüzlükleri, motor becerilerdeki gecikmelerin hepsi için bir önlem alınmış olur. İleri yaşlar için ise eklemlerdeki ağrılar, basit hareketler sonucunda bile ortaya çıkabilen kırıklar, bel ağrılarının önüne geçmek için de vitamin  eksikliklerinin giderilmesi önemlidir.

D vitamin fazla alınırsa

Eksikliği zarar olduğu gibi fazlası da vücudumuz için zararlıdır. D vitamininin fazla alınması sonucu kanda kalsiyum birikmesi meydana gelir. Bunun sonucunda böbrek taşı oluşumu kaçınılmazdır.

Peki günlük vitamin D ihtiyacımızı yiyeceklerden karşılayabilir miyiz? D vitamini içeren yiyecekler besin değeri açısından yağ ihtivası yüksek olan yiyeceklerdir. Yani tamamını yiyeceklerden almaya çalıştığımızda kolesterol gibi bir sorun ile karşı karşıya kalabiliriz. Fosfor ile birlikte çalışıp kalsiyum emilimini vücudun gerekli yerlerine sağlayan bu vitamin için dozajı ayarlamak büyük önem taşır.

D vitamini içeren yiyecekler;

-Yumurta sarısı

-Karaciğer

-Tatlı patates

-Ayran, kefir, yoğurt

-Süt

-Maydanoz

-Tereyağı

-Ton balığı

-Yulaf

-Balık yağı 

100 gramında yaklaşık %10 vitamin D içeriği sayesinde yiyeceklerden alabileceğiniz d vitamini için yüksek verimli kaynaklardır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir