Laktoz İntoleransı

Sıklıkla duyduğumuz Laktoz intoleransı kavramını açıklamadan önce laktoz nedir nasıl bir forma sahiptir üzerinden geçelim.

Laktoz, sütte bulunan iki molekül monosakkaritin birleşiminden oluşan disakkarit formunda bir şekerdir. Diğer adı ile süt şekeri olarak da bilinir. Bu şekerin sindirimini, bağırsaklar tarafından üretilip salgılanan laktaz enzimi sağlar. Bu enzimin eksikliği veya olması gerekenden az salgılandığı durumlarda laktoz intoleransı, yani laktoza karşı sindirim hassasiyeti başlar.

Uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalar sonucu, kişiler ne kadar farkında olmasa da sindirim problemlerinin çoğunun, hatta %75lik bir dilim gibi ciddi bir sayının laktoz intoleransı nedeni ile bu rahatsızlığı yaşadığı tespit edilmiştir.

5 yaşına kadar her birey, anne sütü alımı nedeniyle laktozu sindirme konusunda sorun yaşamaz. 5 yaşın altındaki kişilerde laktoz ile ilgili rahatsızlığın görülme olasılığı çok düşüktür. Fakat büyüme gelişme tamamlandıkça bu yeti kaybedilmektedir. Şişkinlik, ishal ve karın ağrıları olmakla birlikte bir çok şikayet ile baş gösterir. Yaşam kalitenizi azaltarak gün içerisinde huzursuz olmanıza neden olur.

İntolerans Türleri

Birincil Laktoz İntoleransı (Primer)

İkincil Laktoz İntoleransı (Sekonder)

Primer intolerans daha çok genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Sekonder intolerans ise Çölyak hastaları veya mide hastalıkları olan kişilerde, bağırsaklarda oluşan bazı deformasyonlar sonucunda gelişebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Sıklıkla görülen semptomlar ;

-İshal

-Gaz

-Şişkinlik

-Bulantı

-Karında kramplar

Tedavi Yöntemleri

En sık önerilen yöntemlerden biri probiyotik ve prebiyotik tedavisidir. Bunlar düzenli olarak vücuda alındıklarında sindirimi iyileştiren mikroorganizmalardır. Eğer siz de yemeklerden sonra kramp, şişkinlik, kabız, ishal gibi rahatsızlıklar yaşıyor iseniz probiyotik ve prebiyotik içeren takviyeler veya besinler kullanmanızda fayda var. Sizin için önerilerimiz;

-Tam tahıllar

-Yağlı Tohumlar

-Kefir

Ageflor Şase

Ageflor Kapsül

-Tarhana

-Doğal Yoğurt

-Probiyotikli Yoğurt

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir