Kızamık Aşısı Yaptırmalı mıyız?

Kızamık Aşısı Yaptırmalı mıyız?

12-03-2018

Kızamık oldukça bulaşıcı bir viral hastalık olduğundan, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki ülkelerde ve diğer ülkelerde büyük salgınlar oluşturmaya devam etmektedir. Bu hastalık çocukları pnömoni, ishal, ensefalit, körlük ve ölüm gibi ciddi sağlık komplikasyonları ile riski altına sokmaktadır.


2000 yılında 550.000'den fazla ölümle sonuçlanan kızamık hastalığı önde gelen sağlık kuruluşları tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, 2016 yılında yaklaşık 90 000 e düştü .Bu Kızamığa bağlı ölümlerin aşılama kampanyaları ile % 84 oranında azaldığı anlamına gelmektedir. İlk kez küresel kızamık ölümlerinin yılda 100 000'in altına düştüğünü görüyoruz.


2000 yılından bu yana tahmini aşılama hizmetleri ve kitlesel aşılama kampanyaları ile tahminen 5,5 milyar doz kızamık içeren aşı çocuklara sağlanmış ve yaklaşık 20,4 milyon hayat kurtarılmıştır.


Dünya, hala bölgesel kızamık vakalarını yok etme hedeflerine ulaşmadan çok uzak. Kızamık aşısının iki gerekli dozundan birinci ve ikinci doz uygulaması son artışlara rağmen 2016'da hala hedefin yalnızca %64'üne ulaşılmıştır.


Bu bulgular ışığında Kızamık salgınlarından çocuklarımızı uzak tutmanın en iyi ve garantili yönü aşılamaktır. Özellikle Suriye’den ülkemize göç etmek zorunda kalmış aile ve çocuklarının aşılanması ve bu riskin önlenmesi elzemdir.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.