Yeni doğan döneminde ve çocukluk çağında yapılan rutin kontroller sağlıklı bir gelişim için son derece önemlidir. Bebekler, hastanede kaldıkları süre içinde her açıdan değerlendirilir ve doktor kontrolleri ilk bir ay içinde 15 günde bir tekrar edilir. Bebeğin beslenmesinin dikkatle incelendiği kontroller 6.aya kadar ayda 1 kez tekrarlanır. Bebek hastanedeyken yapılan kan grubu tespiti, görme ve duyma yeteneği testleri gelecek döneme de yön verir.

Bebekle İlgili Tespit Edilen Sorunlar

Rutin kontrollerde esas anne ve babanın tespitlerinin eksiksiz bir şekilde değerlendirilmesidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kilo alımı ve boy uzaması düzenli olarak takip edilmeli ve kontrollerden sonra anne bebeğin bulunduğu döneme ait vermesi gereken tepkilere karşı bilinçlendirilmelidir. Aşı takviminde yer alan aşıların yapılmasının ardından kontroller tamamlanır. Sağlıklı bir gelişimi destekleyecek olan sosyal gelişimin de düzenli olarak takip edilmesi son derece önemlidir. Rutin kontrollerde yapılan kilo, boy ve baş çevresi ölçümleri bebek en az 2 yaşına gelene kadar çizelge üzerinde işaretlenmeli ve gerekli takip yapılmalıdır.

Bebeklerde Psikolojik ve Sosyolojik Gelişim

Yaşanması muhtemel ani kilo kayıpları, bu kontroller sayesinde erken teşhis edilebilir. Yeterli ve dengeli beslenen, gün içinde gerektiği kadar uyuyan ve sosyal anlamda zengin bir çevrede yetişen bebekler, kendilerini beklenen tepkileri zamanında verirler. Ek gıdaya geçiş döneminden sonra da desteklenerek yeni tatlarla tanıştırılan ve doktorun tavsiye ettiği beslenme düzenine uyulan bebeklerde yürüme ve konuşma becerileri de olması gerektiği gibi gelişir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir