Obezite duygusal boşluklardan veya stresten dolayı başınıza dert olmasın?
Bağırsaklarımızdan ve beyinden salgılanan bazı hormonlar ve beyindeki nöronları etkileyerek haz duyusunu dengeleyen protein yapıda olan nöropeptitler ile ilgili yapılan pek çok çalışma iştah üzerine aydınlatıcı bilgi vermektedir. Fakat halen toplumsal bağlamdaki süreçlerin ve bilişsel süreçlerin de gıda alımı ve vücut kompozisyonunda meydana gelen değişiklikler üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görünmektedir.
Beynin alın ve gözlerimizin arka kısmı olarak düşünebileceğimiz orbitofrontal (OFC) ve amigdala olarak adlandırılan bölgeler çeşitli uyarıcı proteinlerle (nöropeptit) doyma ve açlık arasında denge oluşturan bölge gibi görünmektedir. Bu bölgelerin hasar görmesi sınırsız yeme ile sonuçlanabilmektedir.

Yapılan çalışmalarda duygusal durum bozukluğu (depresyon, anksiyete vs) ya da stresli durumlarda lezzetli besin tüketimi sınırsız beslenmeye katkıda bulunan en önemli unsur olarak görünmüştür. Bu şu anlama geliyor biz her ne kadar yemek olarak düşünsek te aslında duygusal durumun düzelmesi sırasında beynimizin salgıladığı nöropeptitler lezzetli besinleri görmek ve tatmak ile salgıladığı için bu proteinlerin salınımı aynı yiyecekleri tüketmekle de devam edebilmektedir. Haz ve mutluluk için bu yiyeceklere ulaşmak isteyeceğiz. Bu durumda bu stresli durumlarda yüksek kalorili veya lezzetli yiyeceklerin zararları göz önüne alınarak tüketilmemesi gerekecektir. Aksi durumda aynı hazzı ulaşma kalorili yiyeceklerle olacak ve bir çeşit bağımlılık olacaktır.

Bu duygusal yeme olayı, tatmin edici gıda değeri kavramının ötesine geçmektedir ancak, stres kaynaklarına akut ama daha genel olarak kronik maruziyetin sınırsız, kalori açısından yoğun diyetlerin tüketimine karşı savunmasızlığı arttırdığı öncülüne dayanmaktadır. Bu yeme olayının stres durumunu hafifletmesi kronik bağımlılığı sağlamaktadır ve aşırı yemeye savunmasızlığı artırmaktadır diye söylenmektedir. 

Kısacası bu durumda stresli veya duygusal olarak sorunlu dönemlerde kişilerin lezzetli gıdalardan özellikle kalorisi yüksek gıdalardan uzak durması bağımlılığı önleyecektir.